Dvacáté století nebylo jen stoletím válek, elektřiny a kosmu, ale i stoletím informací. Už na jeho začátku vycházely běžně noviny a sdělovací technika měla pár důležitých kroků za sebou. Národy měly k sobě stále blíž a jejich přátelství či nepřátelství bylo zdrojem dobrých i špatných zpráv.
Nejdůležitější zprávu celého století vybírali čtenáři Českých novin během měsíce září a října. Z informací zveřejněných od roku 1901 do roku 1999 jsme vybrali zprávy, které podle našeho názoru poznamenaly vývoj v této části světa. Touto částí světa rozumíme území nynější České republiky, které ovšem během století sedmkrát změnilo název.
Ve výběru nebyly jen zprávy domácí, ale i informace z ciziny, občas třeba z druhého konce světa. Byly tu zprávy dobré i špatné, z politiky, hospodářství i kultury, prostě takové, které přinášel život. Za léta 1901 až 1999 měli naši čtenáři možnost přečíst si stovku zpráv, a to v původním, dobovém znění, ale i v originální interpretaci.
Ta interpretace bývá často dosti nepřesná. Ne každá zpráva totiž byla ve své době podána veřejnosti tak, jak ji chápe národ po desetiletích. V českých dějinách to zhusta bývá spíše naopak - stačí připomenout události let 1914, 1938 a 1939, všech válečných let, let 1948 a 1968 nebo celou éru socialismu. Zkreslená, účelově překroucená interpretace událostí doprovází české oficiální zpravodajství po téměř tři čtvrtiny celého končícího století. K některým zprávám proto bylo třeba připojit kolonku "historická fakta", která vysvětluje, co se ten den vlastně stalo.
Podle čtenářských hlasů jsme sestavili žebříček zpráv, které hýbaly českou společností 20. století. Zdrojem zpráv byl dobový tisk, některé články jsme krátili. S výjimkou Einsteinovy teorie relativity (odborný fyzikální almanach) a prvního televizního přenosu (videozáznam) jsme vycházeli ze zpráv denního tisku uloženého v Národní knihovně ČR. Ankety se zúčastnilo přes 8000 lidí, kteří svými hlasy sestavili tento žebříček: