20.července 1969

 nejdůležitější zpráva století podle ankety ČTK

reportáž zahraničního redaktora Českého rozhlasu v USA Jiřího Dienstbiera

Historické chvíle! Napětí v houstonském tiskovém středisku dosahuje maxima. V duchu všichni o něco předbíháme vývoj událostí. Máme k dispozici minutový rozpis letu a srovnáváme jej s hlášením o skutečném průběhu, která nepřetržitě dostáváme.
Teď - u nás je 20 hodin 11 minut - by měl Orel, odpojený od velitelské kabiny, zahájit sestup k Měsíci. Teď je ve výši 15240 metrů, letí rychlostí 6100 km za hodinu a do místa přistání mu zbývá 489 kilometrů. Teď letí s osou motorů rovnoběžnou s horizontem, kosmonauté jsou v poloze na břiše, nohama dopředu. Brzdící motor, zapojený na plný tah, sráží rychlost na 645 km/hod., tedy na rychlost běžného dopravního letadla. Teď se Orel ve výši necelých 14 kilometrů otáčí kolem své svislé osy o 180 stupňů a zaujímá základní pozici - jeho svislá osa směřuje kolmo k povrchu Měsíce.
Teď končí brzdná fáze, Orel letí ve výši 3100 metrů, už jen 2247 metrů, rychlost klesá na 408 km/hod., do místa přistání chybí slabých osm kilometrů. Okna kabiny se dívají dopředu. Sestup řídí palubní počítač podle údajů radaru. Teď klesl Orel na 610 metrů, zpomalil a jako vrtulník skoro svisle sestupuje k Měsíci rychlostí 8,2 metru za vteřinu. Ještě zpomaluje, kosmonauté vyhlížejí místo k přistání.
Poslední vteřiny sestupu, Aldrin manévruje pomocí směrových trysek... - Teď - tykadla na podvozku Orla přicházejí do styku s povrchem, motor se vypíná... Doma by mělo být 21.18. První lidé přistáli na Měsíci. Jmenují se Neil Armstrong a Edwin Aldrin.