Je pravdou , že mám lovecký pud v krvi i genech pozoruhodně zachován , přesto však pro naší přírodu jsem dnes  spíše ochráncem než lovcem.

trofeje z mých lovů

V roce 1999 mne osudem bylo dopřáno stát se milionářem .  Peníze se mne podařilo utratit  za pomoci jakéhosi šmejda s kravatou )* a  opět žiji  podle ius divinum
 Afriku   jsem ale na štěstí stačil zvládnout.

Pušky jseme měli jako  příruční zavazadla s tenisovou reketou. Od majitle lovecké farmy jsem doplnil moji výzbroj o pušku  profesinálních lovců (ráže .300 Win Magnum ) bez jakýchkoliv formalit ,  nasedl do džípa a hurá do buše. Na farmě visely zbraně volně na zdi jak to bývalo i kdysi u mne doma. Steaky z našich úlovků byly každý den ale mne nejvíce  chutnal pštros. 

Když jsme se přijížděli  k jedné lovecké  farmě,  luxusní vile s bazénem uprostřed kouzelné krajiny Jihoafrické republiky v provincii Kimberley, povšiml jsem si rozpadajících chatrčí.  Viděl jsem tam plápolat nějaké podvlíkačky , ano byla to kolonie otroků  lovecké farmy kde jsme lovili . Styděl jsem se ale už se nedalo s tím nic dělat než si pansky užívat, ostatně jsem do Afriky nejel dělat  revoluci ale splnit si sen o loveckém safari v Africe. Naštěstí jsme bydleli u  přítele Jana Velíka kde to bylo v pohodě. 

Doplňkem safari  byl výlet do Cape Townu  kouzelného kousku  Evropy na jihu Afriky . Cape of Good Hope s drzými paviány je ještě 50 km jižně od Stolové hory nad městem. 
Výlet do Kapské města byl  provázen velkým štěstím . Dnes  toto úžasné město patří mezi  z nejnebezpečnějších co se týče vražd. Žebříček pěti nejnebezpečnějších měst, počet vražd je uváděn v přepočtu na 100 tisíc obyvatel:

Ciudad Juárez    Mexiko    130 vražd
Caracas    Venezuela    96 vražd
New Orleans    USA    95 vražd
Tijuana    Mexiko    73 vražd
Kapské Město    JAR    62 vražd
 

Vystřelil jsem si pětkrát na 150 -250 m a přivezl si pět trofejí. Ta vypůjčená puška byla nejlpepší kterou jsem držel v ruce,  měla skvělou optiku , úsťová brzda dávala pocit střelby jako z malorážky. Střílel jsme tehdá ještě dobře ale s přibývajícím věkem  je to ale stále horší. Černý stopař  byl jako špičkový ohař,  já jsem měl každý úlovek v ohni ale Jindrovi zachránil  vytouženého kudu.

Afrika on line

Byly to zážitky opojné ale moji duši to nezměnilo.
Mentálně z lovce jsem reinkarnoval na ozbrojeného  lesního  turistu, ochránce přírody a  včelaře.

Po poradě s Kugim pravidelně vyrážím do revíru ; v zimně přikrmuji zajíčky a srnky , na jaře opravuji a rozvěšuji po lese ptačí budky pro naše zpěváčky, vysazuji stromy zvyšující úživnost honitby a prospěšné včelám, roubuji plané hrušky a jabloně.

Stále více  pobytu v přírodě věnuji ochraně přírody, jsem členem Českého svazu ochránců přirody.

V péči o přírodu mám pilné  pomocnice, ano jsou moje včeličky.  

Když  hledáte pro svoji bolavou duši  uklidnění utěšte se včelami a včelařstvím. Tu naleznete Svět  ve kterém platí  zákony pravé ,  nestrojené a nezměněné  (Včela je zde již 80 milionů let, člověk pouhých 2,5 mil. roků),  tu není lží ani falše, zde panují zákony nezměnitelné. ( 1909 F.Wohnout : Včelařova čítanka)
Ze včelaření se učím přírodu znáti a milovati více než z mnoha knih učených (Jan Amos Komenský)

Velkou knihu přírody mohou číst jen ti, kteří rozumějí jazyku jímž byla napsána

.........................

)*Můj švýcarský makléř mne slíbil, že můj účet do návratu z Afriky  okotí, opak byl pravdou a nej to, zničil mne i iluzi o serioznosti Švýcarska a Londýnské burzy ! Ještě, že  po  Anglánech zůstalo v té jejich díře pár kamínků pro mne i když mne Cullinana  také vyfoukli.