|
||||
|
Každá generace hledí nadšeně, na obrázky které žloutnou na stěně.
Oblíbenými předměty na základní škole pro mne byl zeměpis a dějepis. Jinak to být nemohlo, byl jsem čtenářem dobrodružné literatury, všechny májovky jsem přečetl. Snil jsem o své pušce Medvědobijce, co jsem přečetl to jsem ve své fantazii prožil , lovil jsem v Africe, létal letadlem a plavil se oceány. Breviářem mého mládí byly Foglarovy Rychlé šípy, které jsem měl v neúplném sešitovém vydání a které jsem opatroval stejně pečlivě jako dědeček a tatínek Bibli.
V dvojtřídce v
Zálesní Lhotě jsem byl za světáka. Jezdil jsem k strýci do Prahy na prázdniny a vyprávěl jsem
spolužákům jak vypadá učebnice architektury a dějin umění Pražský hrad i
další pamětihodnosti . Byl
jsem premiantem školy a když mladá
paní učitelka slečna Anežka od prvňáčků nepřijela
na kole z Jilemnice kde bydlela , pan řídící
Drážný
mne
posílal na zástup k prvňáčkům suplovat.
Depandance Zálesní Lhota 213.
Na měšťance v Hostinném jsem byl
překonán skutečným světákem,
spolužákem a kamarádem Vlastíkem
Pilousem. Pan profesor Zdeněk Pilous na
místním Gymnasiu shromáždil veškeré vědění
lidstva o mechu a lišejnících do
své domácí pracovny kterou jsme v jeho
nepřítomnosti dychtivě zkoumali.
Vlastíka otec brával na své
vědecké zahraniční výpravy a já jsem měl z
první ruky jeho zážitky z cest. Ve svých
filatelistických sbírkách jsme se
předháněli známkami exotických
států, úlovky serií s
náměty květeny či zvířeny.
Od Pilousů jsem se naučil být skutečným cestovatelem , moje cestování se stalo pro mne další univerzitou. Vždy to byly cesty objevné za dalším poznáním. Začal jsem nejprve pěšky po svém okolí (hrady Břecštejn, Pecka , Kumburk , větrný mlýn Borovnice .......) a později na kolech i křídlech po Evropě a nakonec i po celé Zeměkouli. . Nejkrásněší místo na Zeměkouli shledávám však rodnou hroudu.
Moji mysl však nejvíce zaměstnávala láska, jednu spolužačku jsem platonicky miloval. Prožíval jsem štěstí když jsem se k ní mohl přiblížit a dotknout se, kvůli ní jsem se těšil do školy, no prostě byla to skutečná Láska. Hádejete která to na foto je, která šípem Amorovým zasáhla srdce mé ? Po 50 letech jsem se jí svěřil a dostalo se mne odpovědi : proč jsi mne to neřekl ?Dostalo se mne odměny odhalení tajemství lásky. Pravá láska je ta která zůstává stále, neboť devět desetin lásky vězí v zamilování a jenom jedna desetina v sexu. Skutečné láska nás musí rozpálit nejen roztoužením ale i ostychem a úctou.
Jaká byla doba mého dětství. Světem
táhla poválečná bída s nouzí ale
lidé byli plní optimismu , nadšení a
odholání dělat věci lépe .
Válečný přídělový systém
na potraviny přetrvával a byl zrušen
až v roce 1953.
Nikoho by ani nenapadlo jezdit na kole v přilbě. Celé hodiny jsme dávali dohromady nejrůznější vozítka z prkýnek a koleček od kočárků a teprve když jsme se řítili z kopce, vzpomněli jsme si, že na nich nemáme brzdu. Až když jsme několikrát vletěli do příkopů a trnitých keřů šípků, tak jsme naše káry brzdami a zvonky doplňovali.
Občas jsme se na krev zranili, zub vyrazili i cosi zlámali . Nikdo ale nežaloval, prostě se to stalo, ani nás nenapadlo, že by to nebyla jen a jen naše vina. Mockrát jsme se poprali a chodili s modřinami kterých jsme si nevšímali.
Z domova jsme odcházeli brzy ráno a po škole lítání po venku. Domů jsme se vraceli pozdě ale svůj podíl práce doma však musel být splněn. Objevování tajemství okolí bylo pro mne to dobrodružství které dnes nahrazuje virtuální svět počítačů . Kdejaká díra byla tajemnou chodbou , každá pověst byla zakončena pokladem etc....
Svět byl bezpečný, nepotřebovali jsme policajty, strážníky a bezpečnostní agentury . Otcové měli svůj život ve svých rukou a uměli se domluvit .
Když jsme se cpali buchtami, lízali zmrzlinu a napájeli se limonádou nikdo z nás z toho neztloustl, protože jsme věčně někde lítali a hody byly pouze o svátek. Z jedné láhve pilo x lidí a nikdo z toho rozhodně neonemocněl.
Četli jsme
knížky, báječné věci jsme prožívali ve
své fantazii. Já jsem létal nejen
letadlem ale i v balonu. Dodnes má tato verneovka čestné místo v mojí knihovně.
Měli kamarády a chodili jsme s nimi hrát fotbal, volejbal a vybíjenou s kdejakým míčem , hokej i s klacky. Školy pořádaly přebory různých sportů , v zimě v běhu na lyžích,. Bavili jsme se o zážitcích a co jsme přečetli nebo viděli v kině. Vstupenka byla za 1 Kč a Eskymo za 50 haléřů což byla naše odměna za větší pracovní nasazení..
Čtyřnásobný
olympijský vítěz Emil Zátopek trénoval
ve vojenských bagančatech,
žádné Adidas , Nike, masér, terapeut ale podle zásady těžko na cvičišti , lehko na bojišti k vítězství !
Každý se zkusil aspoň jednou zapsat do fotbalového
mužstva, nebo na hokej, holky na gymnastiku… ne každý se
tam dostal. Učili jsme se vyrovnat se zklamáním.
Naše skutky byly naše. .
Tramping byl můj způsob cestování v mládí inspirovaný Ligou lesní moudrosti, paďoury jsme pohradali. Když jsem povyrost se strýcovým vojenským ruksakem z I.světové války a nožem po dědečkovi jsem pročundroval Český ráj. Spával jsem pod šírákem přikryt pouze vojenskou celtou, spací pytel jsem neznal. Oheň jsem rozdělával křesadlem, je to rychlejší , ortodoxní trapper to dělá třením dřívek . Bez kvalitního nože se na tramping nevydávejte, budete paďourem beze zbraně i základního nástroje k přežití.
Jsem z generace poválečné populační exploze , sociologové nás maji za Generaci BABY BOOMERS (narození 1946-1965) která byla zvyklá tvrdě pracovat. Pomáhat rodičům bylo vedle školy hlavními povinostmi dne. Do školních povinností patřil i sběr starého papíru ( 1 kg/20 haléřů), železa ( 1 kg/ 8 haléřů) a léčivých bylin. O školních prázdninách od 5.třídy jsem pracoval v KRPA jako pomocník u holendru ale i ve slévárně a v lese abych měl peníze na kolo, lyže, cestování..... Povalování u moře mne ani ve snu nenapadlo.
Obdivovali jsme blahobyt USA a přišla k nám také americká music , móda a film.
Spencer Tracy ve filmu Kdo seje vítr sklízí
bouři se stal pro mne idolem a inspirací
na mojí cestě do advokacie.
Klukovsky jsme se vytahovali s americkou žvejkačkou a riflema , dnes s "ekosystémem Apple" a pokukujeme po Jeepu.
Státní propaganda informovala o úspěších pracujícího lidu a nedostacích kapitalismu.
Drogy a herny neexistovaly.
Vzpomínám také na prvního cikánského spolužáka. Jeho rodina přicestovala na svém kočovném voze s plachtou, taženým koněm. Dostali u dřevoskladu papírny barák a začali žít po našem to je děti chodit do školy a dospělí pracovat, což mám za správné. Dnes tvoří cikání v Hostinném početnou komunitu na sociálních dávkách tak jako u mnohých měst ?!
Měli jsme štěstí , učitelé
nás nejen učili ale i vychovávali ve vlasteneckém
duchu a k úctě k práci. Stále bylo platné, že řemeslo má zlaté dno.
Věci nekončily v odpadu na skládkách ale
opravovaly , neopravitelné končily ve sběrnách
surovin.
O
tom, že by jsme se měli křížit s jinými kulturami nebo
civilizacemi
nikdo nehlásal, byli jsme hrdí, že jsme Češi .
Rusy jsme mněli za osvoboditele a Slovanské bratry, ve škole jsme se učili ruštinu .
Vyučovalo se i
náboženství , mám odsloužen jeden rok jako ministrant . Pan farář s panem učitelem byli autority v úctě většiny. Dospělé jsme uctivě zdravili,
kdybychom si stěžovali na učitele dostali jsme doma přidán pohlavek.
Gendrové rarity se nepropagovaly ale respektovaly jako "nemoc". Bible v Listě Římanům 1,24-27 popisuje homosexualitu jako hanebnou vášeň.
Heslo francouzké revoluce liberté-egalité-franterité (svoboda-rovnost-bratrství) jsme ctili byla to mantra většiny národa. Systém měl pevný řád , práva byla v rovnováze s povinnostemi pro většinu občanů. Vlastnictví bylo redukováno na osobní užívání (jeden byt, jeden dům, jednu chatu )a pozemek do 800 m2 (pro rodiný domek, chatu, garáž a zahrádku).
Trestným činem bylo příživnictví. "Kdo se soustavně vyhýbá poctivé práci a dává se někým vydržovat nebo si prostředky k obživě opatřuje jiným nekalým způsobem, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta " (§ 203 trestního zákona platil až do roku 1990) . Již v Bibli byla takto věc vyřešena : Bible 2Te 3:10 Kdo nechce pracovat ať nejí.
Klukovské sny jsem si splnil s kontem cirka 80 kusů trofejové zvěře a to i z Afriky, kamzíka z Alp, medailového jelena z Krušných hor, medailového jelena siku z Doupovských hor, 136 samostatných letů včetně malé akrobacie, službu na námořní jachtě odškrtávám splněno.
Není asi více štěstí , než když si můžete splnit vlastní sny (Adolf Born)
Vojenská služba byla čestnou občanskou povinností.
Službě vlasti jako voják jsem věnoval 30 let, sloužil jsem ale neposluhoval. Měl jsem čest sloužit jako zpravodajský důstojník.
Kdo jednou sloužil vlasti, bude ji sloužit vždy.
Vojenská komunita nabízí bratrství jako žádná jiná.
Omnia vincit amor (všechno přemáhá láska,Vergilius)