Advokát | Krédo | Životopis
Tample | Poutník | Sídlo  

My London

průměrný kurz libry  1998  53,4 Kč, USD 32,2 Kč, aktuální kurzy

Pokud jde o peníze jsou lidé na celém Světě stejného vyznání .
  

 

  

Londinos, místo na severním břehu řeky Temže, kde řeka se setkává s mořem (místo kam dosahuje mořský příliv) je v roce 54 př.n.l. podle Edwarda Rutherfurda známé místo pouze pro místní domorodce. Zde se nacházející osada kolem potoka vlévající se do řeky mezi dvěma kopečky štěrku na konci léta dostává zprávu "Ceasar is coming", která mění její život.

 

  

Ceasar ve svých válečných pamětech, tehdy jako konsul Římské republiky a správce Galie důvod své první plavby do Británie popisuje takto: Léta bylo sice už namále a třebaže v těchto končinách přichází zima časně-celá Galie se rozprostírá k severu-,přesto usiluje Ceasar, aby se vypravil ještě do Britanie, protože věděl, že ve všech galských válkách byla odtud našim nepřátelům posílána vojenská pomoc. Z toho plyne poučení, že Britové zasahovali do politických poměrů na kontinentu ještě před příchodem Čechů na horu Říp. Kola dějin se pootočila a neznámá osada mezi dvěma kopečky štěrku někde v Britanii je světové velkoměsto, které je na přelomu našeho tisíciletí již jako Řím jen bývalým hlavním městem Zeměkoule.

  

Já, můžu zrození mého úmyslu prozkoumat Londýn popsat takto: Když 14.dubna 1996 zaúpěly kola našeho Jumba (létajícího supervagonu Boenigu 747) na airport London Heatrow byl jsem šťastný. Náš dvanáctihodinový let ze San Francisca byl tak dramatický, že někteří spolucestující se museli přebalit. Někde nad Grónskem to s naším Jumbem pěkně začalo házet, zhasnula světla a vážný hlas šéfpilota " Atention , please etc" a pád 480 záchranných dýchacích přístrojů na nosy vyděšených pasažérů navodil takovou atmosféru, že po přistání byl Londýn nejkrásnějším místem na světě. Komisně se tvářící Imigration officiere jsem lakonicky sdělil, že jdu se podívat na Londýn a místo pokračování cesty domů jsem začal můj první průzkum centra Londýna v okolí Piccadily Circus. Nic nemohlo mne odradit od požitku šlapat po Zemi. Navíc Londýn touto dobou byl již jarně zelený a rozkvetlý. London was wonderful. Teplý Golfský proud dělá duben a květen v Londýně velmi půvabným a tak o mojí Mission London May 1998 bylo rozhodnuto. Pro obavu z nevlídného počasí, jsem do mlhavého a studeného Londýna nespěchal, i když jsem toto pozoruhodné město měl zařazeno v mém cestovatelském programu. Nebojte se, Londýn v květnu je dobrý tip.

 

  

Houses of Parliament je majestátný palác na nábřeží Temže, který každého názorně přesvědčí o centru politické moci na Britských ostrovech. Nedaleký královský Buckingham Palace je podstatně architektonicky skromnější , jakož i samotná úloha královny . Blízký Downing Street a budovy dalších vládních budov Whitehallu však jisté mystérium moci rovněž vyzařují.

Levé křídlo parlamentu, kde je umístěna Commons Chamber (Dolní sněmovna) zdobí 106 m vysoká věž Big Benu který je majákem londýnské čtvrti Whitehall and Westminstr. Pokud si vystojíte spíše delší ,asi hodinovou frontu, můžete ve vymezeném návštěvním čase z galerie pro veřejnost sledovat jednání sněmovny. Kupodivu jednání Dolní (zelené) sněmovny bylo mdlé,což potvrzovala rovněž v uličce mezi vládní lavicí a stolem spící černá doga. Naproti tomu lordi ve své červeně polstrované Lords Chamber se doslova italsky hádali, možná i proto, že je na ně neustále zaměřeno asi 10 TV kamer nepřetržitě vysílajících přímý přenos na jednom z nesčetných TV kanálů. Jak víme i u nás doma TV rovněž významně povzbuzuje parlamentní činnost  našich poslanců, kteří když nejsou nuceni se zviditelňovat, vedle konzumace v parlamentním bufetu především čtou denní tisk a dospávají včerejší flámy.

Pokud Vás anglický parlament, tento nedostižný vzor pro všechny parlamenty světa zaujme nejen jako jeden z London top ten tourist attraction zajeďte si na www.parliament.uk

  

Buckingham Palace sídlo královny je samozřejmá turistická povinnost i když v podstatě ničím nevyniká. Samotný palác není nijak výrazný a hlavně je veřejnosti nepřístupný. Psychologický efekt návštěvy je jako v zoologické zahradě u velmi vzácného zvířete. Za mřížovým plotu tušíte v dálce a někde v útrobách paláce královnu. Jediným oživením je Changing the Guard, v 11:30 am daily. Když bude hezky a máte zájem o divadelní představení královské gardy v pozoruhodně nepraktických a operetních uniformách , běžte tam nejméně hodinu předem, vylezte si někde na nějakou římsu Victoria Monument před palácem a možná něco uvidíte. Když se Vám to nepodaří a moc neuvidíte tak aspoň zjistíte , že o weekendu se stěhují Francouzi do Londýna , když Angličané pro zpestření svého života odjeli do Paříže.

Pokud máte skutečný zájem o královskou rodinu, rozhodně lepší představu získáte od svého computeru , když si zajedete na www.royal.gov.uk.

Ještě však v samotné Anglii by jenom při troše času navíc neměl rozhodně Vaší pozornosti ujít WINDSOR CASTLE, rodové sídlo královské rodiny. Byla zde přístupná část věhlasné královská galerie obrazů, kterou však dnes můžeme prohlížet na royal e-gallery. Malebné městečko WINDSOR s majestátným hradem z velké části přístupným veřejnosti stojí opravdu za návštěvu. Také zde probíhá střídání stráží královské gardy, které budete moci skutečně pozorovat z blízka a něco vidět. Nejlepší jako v Londýně však beze sporu je příchod a odchod gardy s vyhráváním pochodu vojenskou kapelou. Ostatní je nezáživné a bizardní pochodování a cvičení se zbraní spojeným se řvaním povelů. Uklidnění můžete najít u řeky v malebných hospůdkách na ulici do sousedního univerzitního městečka Eaton nebo na samotné řece. Ve WINDSORU je Temže již poměrně čistou řekou malebně se rozvalující v typické anglické krajině a svezení na výletním člunu po řece v podhradí má rovněž svůj půvab. Z londýnského nádraží Paddigton jste tam za 30 minut a jízdenka tam a zpět za 5 liber Vám dá rovněž možnost poznat British Rail, které jsou skvělé. Vlastní nádraží ve WINDSORU je pozoruhodné tím,že v podstatě jde o svérázný obchodní dům s luxusním zbožím ze kterého vyjdete přímo před bránu zámku.

Piccadilly Circus

  

Piccadilly Circus se stal již při mojí první návštěvě Londýna Punctum punctia tuto prioritu si udržel pro svoji centrální polohu v samém jádru Londýna i při mojí další návštěvě. Výhodou tohoto atraktivního bodu pro staromilce s krásnou sochou Erose od Alfreda Gilberta je, že do tohoto centra přijedete rovnou z letiště Piccadilly line. Zde se tato linka metra ( londýnské UNDEGROUND) křižuje s Bakerloo line. Pel historie a skutečné krásy je "úspěšně" setřen expozicí velkých neonových reklamních stěn světových firem ale tento obrázek každý návštěvník Londýna má bohužel vryt do svého podvědomí daleko pevněji než architekturu krásných budov kruhového náměstí Piccadilly Circus. Undeground je nejstarší na světě a jeho 11 linek Vás spolehlivě a rychle dopraví na významná místa Londýna. Všechny tyto linky Piccadilly line protne ze západu na východ Londýna a Bakerloo line z jihu na sever.

Pokud budete míti čas využijte londýnskou specialitu červené double decker autobusy. Nastupte, na horní palubu, zasedněte pokud možno na čelní sedadla ,jezděte a koukejte. Tip: kupte si jízdenku z několika denní platností, je univerzální pro undeground, bus i železnici British Rail. Doprava je rozdělena na zóny , v podstatě všechny turistické zajímavosti Londýna obsáhne Travelcard pro 1 a 2 zónu. Londýnská doprava včetně předměstí však má šest zón, číslování je od centra, tedy : " I would like Travelcard for zone one and two, please ". Když budete požadovat delší období je potřeba při nákupu dodat svoje osobní foto (standardního pasového rozměru) a na měsíc pro dvě zóny zaplatit 63 Liber. (cena May 1998). Jinak se vozte a koukejte, báječná je také další dopravní specialita na kterou také Vaše Travelcard dosáhne a to je nová a moderní visutá železenice Dockland Light Railway. DLR Vás sveze od Toweru (londýnské Bastily) kolem nejvyšší budovy Londýna Canadian Tower, londýnskými doky k tunelu pro pěší pod Temží do Greenwich.